close
1
2
3
Temel Bilgiler
Ad Soyad
Telefon
E-Posta
Firma Adı
Almak İstediğiniz Hizmetler
Proje Bilgileri
Proje Bilgileri
Hangi Dilleri Olacak
Alan Adı
Seo Uyumlu Web Sitesi İçin Neler Gerekli?
Anasayfa Blog

Seo Uyumlu Web Sitesi İçin Neler Gerekli?

SEO

Seo Uyumlu Web Sitesi İçin Neler Gerekli?

12 Haziran 2022 Abdullah Hocaoğlu Görüntülenme: 1172
Seo Uyumlu Web Sitesi İçin Neler Gerekli?

SEO uyumlu web sitesi, arama motoru optimizasyonu yapılmış, gerekli SEO eklentileri ile güçlendirilmiş, yazılım olarak uygun ve altyapı güncellemesi olan sitedir. Arama motorlarında başarılı olmak için sadece SEO uyumlu bir web sitesi olmak yetmeyecektir. Bir web sitesinin SEO uyumunun yanında SEO uyumlu içeriklerle donatılması gerekmektedir.

 

SEO Nedir?

Dijital pazarlama teknikleri içinde önemli bir yere sahip olan SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Dijital pazarlama terimi olan SEO en yalın şekilde anlatmak gerekirse, şunları söyleyebiliriz:

 • Bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır.
 • Web sitesini ziyaret edenlere kaliteli bir kullanıcı deneyimi yaşatmaktadır.
 • Web sitesine gelen ziyaretçi trafiğini hem nitelik hem de nicelik olarak geliştirmektedir.
 • Arama motoru kalite standartları doğrultusunda uygulanan bir çalışmadır.

Günümüzde teknolojinin baş döndürücü gelişmesi, arama motoru algoritmalarının da gelişmesine neden olmuştur. İnsanlar arasında mobil cihazlarla internet kullanımı yaygınlaşmıştır. Piyasada her sektörde dijital rekabet artmıştır. Ayrıca SEO uyumlu web sitesi ile ziyaretçilere fayda sağlama fikri ön plana çıkmıştır. Bu faktörler SEO çalışmalarının gelişmesine ve değişmesine neden olmuştur. Bir web sitesinin arama motorlarında yükselmesi ve üst sıralarda çıkabilmesi için tüm bu faktörlere dikkat etmek gerekmektedir.

 

Arama Motorlarında Neden Üst Sıralarda Olmak Önemli?

İnternette rekabetin ön plana çıktığı günümüzde, dijital pazarlama planına sahip olmak gerekiyor. Böylece hizmetler, ürünler, kurumsal kimlikle birlikte rakiplerden ayrışmak mümkün olacaktır. Online ortamda üstün konum elde edebilmek için hedefleri doğru konulmuş dijital plana sahip olmak çok önemli.

 

Online ortamda güçlü bir web sitesi olabilmek için SEO uyumu gerekmektedir.

 • SEO uyumlu web sitesi ile SERP’lerdeki konum iyileştirilir.
 • İnternet dünyasındaki görünürlük artırılmış olunur.
 • Web sitesine daha fazla organik hit demek, potansiyel müşteriler tarafından bilinirliliğin artması demektir.

Günümüzde finansal hedeflere ulaşmanın en etkili yöntemlerinden biri SEO kullanarak, arama motorlarında üst sıralarda çıkmaktır.

 

SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?

“SEO uyumlu web sitesi nedir?” sorusunun cevabı, web sitesinin arama motorlarına uyumluluğudur. SEO uyumluluk oranının yüksek olması, arama motorlarının web sitesini anlaması anlamına gelir. Böylece arama motorları web sitesini doğru şekilde sınıflandıracaktır. Ayrıca web sitesi arama motorlarının rehberlerine yani indekslerine doğru şekilde kaydedilecektir.

Web sitesinde bulunan anahtar kelimeler ile arama yapan biri olduğunda, indekslerde kayıtlı olan, SEO uyumlu web sitesi sonuçlar sıralamasına eklenecektir. Web sitesinin arama sonucu sıralamasına girmesi rakiplerinin önüne geçmesi için tek başına yeterli olmamaktadır. Web sitesi organik sonuçlarda üst sıralamalarda listelenmelidir. Sitesinin SEO uyumluluk oranı arttıkça, listenin üst sıralarında çıkma ihtimali artacaktır.

 

SEO Nasıl Yapılmaktadır?

SEO uyumlu web sitesi nasıl yapılır? sorusunu maddeler halinde açıklayalım.

 • Arama motorlarında, kaliteli değerlendirilmek ve başarılı olmak için tecrübeli ve konunun uzmanı kişilere başvurmak gerekmektedir. Amatörce veya eksik bilgiyle yapılmış SEO çalışması zaman, para kayıpları oluşturacaktır.
 • Web sitesi optimize edecek ajans veya kişi konusunda doğru tercih yapmak kadar, çalışmalar hakkında fikir sahibi olmakta gerekmektedir. Bu yüzden SEO konusunda temel bilgiler edinmek, web sitesi yaptırmak isteyenler için avantajlıdır.
 • SEO uyumlu web sitesi çalışmalarına başlamadan önce, yapılacak düzeltmelerle varılmak istenen hedefler belirlenmelidir. Daha sonra bu hedeflere uygun SEO planı oluşturulmalıdır. Planı yapılmadan başlanan SEO çalışması, zaman ve parasal açıdan kayıp anlamına gelecektir.
 • Arama motoru optimizasyonu olan SEO, stratejisi olan bütünsel bir sanal pazarlamadır. Bir web sitesi SEO uyumlu yapılırken, birçok unsur göz önünde bulundurulur.
 • Bir web sitesinin uzun dönemli SERP başarısı için gerekli faktörler; özgünlük, uygunluk, kalite, çeşitliliktir.
 • Başarılı bir SEO çalışması kullanıcı deneyimini merkezine alan bir yaklaşıma sahip olmalıdır.
 • Arama motorlarından dünyaca kullanılan Google, Yandex ve Bing’te, web sitesinin üst sıralarda çıkabilmesi için site yöneticilerinin yönergelerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.
 • Güncel sıralama etkenlerini takip etmek iyi olacaktır.
 • Web sitesi için gelen uyarı ve düzeltme bildirimlerine dikkat etmek gerekmektedir. Aslında sürekli olarak web sitesinde iyileştirme çalışmalarını önemsemek güzel olacaktır.
 •  

Web Sitesi için SEO Uyumluluk Unsurları

SEO uyumlu web sitesi unsurlarından en önemlisi, anahtar kelimeler kullanımıdır. Odak kelimeler haline getirilen anahtar kelimelerin özgün, içeriğe uygun olması gerekir. Böylece ziyaretçilerin doğrudan aradıkları sayfalara ulaşmalarını sağlarlar.

Web siteleri için yeni nesil yazılımların tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca güncel tasarım konseptlerinin web sitesi hazırlıklarında kullanılması mükemmel tercih olur. Doğru ve yenilikçi tercihler akıllardan çıkmayacak bir web sitesi meydana gelmesini sağlar. Web sitesinin farklı ve yenilikçi görünümü, ziyaretçilerin sayfada daha fazla zaman geçirmesini sağlar.

Bunlarla birlikte web sitesi için SEO uyumluluk unsurları arasında kodlar, site haritası, uygun linkler, dikkat çekici görsellerle birlikte doğru içerik paylaşımı sayılabilir.

Google bot web sitesini değerlendirmek için ziyaret ettiğinde, yukarıda sayılan unsurlara dikkat edecektir. Buna göre web sitesinin kalitesi ve değeri belirlenir. Yapılan değerlendirmeye göre ilgili anahtar kelimeler ile sıralamada üst sıralarda çıkma ihtimali mümkündür.

 

Web Sitesi Mobil Uyumluluğu

İnsanlar internetten bir şeyler araştırırken mobil cihazlarını sıklıkla kullanmaktadır. O yüzden SEO uyumlu web sitesi mobil uyumlu olmalıdır. Web sitesi mobil uyumlu olmazsa ziyaretçiler hemen siteden ayrılmaktadır. Böylece web sitesinin arama sıralaması düşer.

Web sitesinin mobil cihazlara uyumlu olması için responsive şekilde tasarlanmış olması gerekir. Responsive tasarım, mobil cihazlardan web sitesine girildiğinde, web sitesindeki metinler, fotoğraflar gibi ögelerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenmesidir. Yani web sitesi içeriklerinin ekranla uyumlu olmasıdır.

 

Web Sitesi Mobil Uyumlu Mu?

Bir web sitesi, mobil cihazlara uyumlu olması için ilk önce buna uygun olarak tasarlanmalıdır. Web sitesi tasarlatmak isteyenlerin bunu mutlaka ifade etmesi gerekmektedir. Web sitesi mobil cihazlara uygun hazırlanırken yazılıma meta viewport etiketi eklenmelidir. Meta viewport etiketi, SEO uyumlu web sitesi sayfasının, ekrana uyumlu uyarlanmasını sağlar.

Web sitesi hazırlandıktan sonra mobil cihazlara uyumlu olduğu test edilebilir. Bunun için Google Search Console, bir eklentiye sahiptir. Ücretsiz bir şekilde Google servislerinden yararlanarak web sitesinin mobil cihazlara uyumlu olup olmadığı öğrenilebilir.

Responsive Design (Duyarlı Web Tasarım) 

Responsive design yani duyarlı web tasarımı web sitesi için önemli bir özelliktir. Bunun nedenlerini aşağıda sıralayalım:

 • Bir web sitesi açıldığında, sayfasının açılması için kullanılan cihazın ekran boyutuna ve yönüne göre dinamik değişiklikler yapılabilir.
 • Kullanılan cihaza uyum sağlanmasını olanak veren bir tasarımdır.
 • Responsive tasarım ile çok büyük monitörlerden küçük akıllı telefonlara kadar her türlü cihazda SEO uyumlu web sitesi uyum sağlamış olur.
 • Her cihazın ekran boyutu için farklı kod temeli oluşturulmamış olunur. Onun yerine CSS kullanılarak tüm cihazların ekranları tek HTML ile desteklenmektedir.
 • CSS web sitesinin düzenini belirlemektedir.
 • Responsive tasarım, kullanıcıların cihazlarından bağımsız olarak eşit bilgiye erişimi sağlamaktadır.
 • Responsive tasarım kullanıcı deneyimini iyileştirmektedir. Bu nedenle küçük mobil cihazlarda arka plan resimler gibi unsurları gizleme özelliğini sunar.
 • Responsive tasarım ile web sitesi her türlü cihazda hızlıca yüklenir.

 

Web Sitesinin Yüklenme Hızı

Web sitesinin yüklenme hızı SEO için önemli bir özelliktir. Arama motorlarındaki yapay zekâ, SEO uyumlu web sitesi domain adreslerini kontrol ederek, yüklenme hızını hesaplayabilmektedir. Eğer web sayfası hızlı yüklenmiyorsa, arama sıralamasında düşmesi anlamına gelmektedir.

Web sitesinin yüklenme hızının test edilebileceği çeşitli araçlar bulunmaktadır. Google’ın web sahiplerine bu konuda hizmeti bulunmaktadır. Web sitesinin yüklenme hızı, PageSpeed Insights üzerinden kontrol edilebilir.

PageSpeed Insights programı şöyle kullanılır:

 • PageSpeed Insights sitesine giriş yapılır.
 • Analiz bölümüne web sitesi adresi yazılır. Ve analiz et butonuna tıklanır.
 • Daha sonra testin sonucunu veren bir ekran çıkacaktır.
 • Bu ekranın sol üst kısmında web sitesinin hem mobil hem de bilgisayarlarda yüklenme hız performansı görülebilir.
 • Bu program web sitesinin hızını ölçtüğü gibi, web sitesinin iyileştirilmesi için öneriler de sunmaktadır.

Şirketiniz ya da Kendiniz için En İyi Çözümü ve Hizmetleri Bulun.