close
1
2
3
Temel Bilgiler
Ad Soyad
Telefon
E-Posta
Firma Adı
Almak İstediğiniz Hizmetler
Proje Bilgileri
Proje Bilgileri
Hangi Dilleri Olacak
Alan Adı
Web tasarım nedir? Nasıl yapılır?
Anasayfa Blog

Web tasarım nedir? Nasıl yapılır?

Web Tasarım

Web tasarım nedir? Nasıl yapılır?

12 Haziran 2022 Sedat DOĞAN Görüntülenme: 2190
Web tasarım nedir? Nasıl yapılır?

Firmaların, internet ağı üzerinde kimliklerinin ve hizmetlerinin alıcılara ulaştırılmak ve tanıtılmak üzere, görsel ve yazınsal içeriklerle, profesyonel olarak tasarlanmış web sitelerinin sahip olduğu özellikler web tasarım aracılığıyla üretilmektedir.
 

Beslenme, tüketme, barınma gibi insanların yaşama alışkanlıklarının ve yaşayış biçimlerinin değiştiği 21. yüzyılda hemen hemen herkesin hayatına dijital dünya adı verilen yeni bir olgu girmiştir. Günümüzde dijital dünya; neredeyse hava, su, toprak kadar önemli hale geldi. İnsanlar zamanla tüm ihtiyaçlarını dijital dünyadan karşılar durumda. Tüm dünya üzerinde yalnızca 1 saatlik internet kesintisi yaşanması, geri dönüşü olmayan zararlara yol açacaktır. Hal böyleyken, tüketicilerin radarına girebilmek için firmalar ve markalar da dijital dünyada aktif olarak rol almaya başladılar.

 

Firmalar dijital dünyada çoğunlukla web siteleriyle var olmaktadır. Potansiyel kitlesine ulaşmak isteyen firmaların web sitelerinin internet ağında kaybolmaması ve tüketiciler tarafından kolayca bulunabilir olması için profesyonel bir web tasarım çalışmasıyla yaratılmış olması gerekmektedir. Web tasarım çalışması birçok farklı aşamadan oluşan bir süreçtir.  Bir web sitesinde var olan tüm görsel ve yazılı içerikler, web sitesinin işlevselliğini geliştiren menüler, grafikler, saat, takvim, chat butonu gibi tüm eklentiler site tasarımları ile tasarlanarak yapılmaktadır.

 

Web Tasarım Kimler İçin Gereklidir?

İnternetin ticari kısmı, sayısız ürün ve hizmetin kullanıcılara sunulduğu global çaplı sanal bir pazar olarak değerlendirilebilir. Bu pazarda sayısız firma arasından sıyrılarak görünür olmak birtakım çalışmaları gerektirmektedir. Web siteleri aracılığıyla kendini ve ürünlerini tanıtan firmaların,  aynı alanda hizmet veren yüzlerce firma arasında kaybolması çok doğaldır. Bundan kaçınmak ve fark yaratmak isteyen firmaların başarılı web tasarım uzmanlarından yardım alması şarttır.

 

 Firmalar için internet, etkili bir araçtır. Tüketiciler almak istedikleri ürün ya da hizmetleri internet üzerinden satın almaktadır. Bu nedenle sahada yer almak isteyen firmaların profesyonel bir web sitesine sahip olması gerekir.

 İnternette çeşitli alanlarda hizmet veren firmalar, web tasarıma ihtiyaç duyabilir.  Kurumsal olarak tanıtım yapmak isteyen web siteleri; avukatlar, hastaneler, doktorlar, oteller ve markasını tanıtmak isteyen çeşitli firmalar örnek olarak sayılabilir.

 

Haber siteleri, haberlerini daha çok kullanıcıya ulaştırmak ve sayısız haber sitesi arasında öne çıkarak daha çok okura ulaşmak için web tasarıma ihtiyaç duymaktadır. Bloglar yayınlamak amacıyla kurulmuş web siteleri, e ticaret siteleri ve akla gelebilecek her sektörde ve alanda web sitesine sahip firmalar tarafından tercih edilmektedir.

 

“Web tasarım kimler için gereklidir?” sorusunun cevabı sektör ya da firmayla ilgili değil, firmanın dijital dünyada başarılı olma isteğiyle ilgilidir.  İnternet üzerinde web sitesi ile başarı elde etmek isteyen her kurumun ve bireyin profesyonel web tasarım hizmetine ihtiyacı vardır.

 

Web Tasarım Neden Uzmanlar Tarafından Yapılmalıdır?

Web sitelerinin uzmanlar tarafından geliştirilmesini isteyen firmalar web tasarım kapsamında geniş bir hizmet almaktadır. Web tasarım çalışmalarının genel olarak ortak bazı hedefleri vardır. Firmanın alıcı müşteri kitlesine ulaşması, ziyaretlerinin satışa dönüştürülerek satış sayısının arttırılması, firmanın doğru bir şekilde tanıtılması ve müşterilerin deneyim kalitesinin arttırılarak sürekli bir müşteri kitlesinin yaratılması gibi hedefler örnek olarak verilebilir.  Web tasarım nasıl yapılır sorusunun cevabı ise bu amaçlarda saklıdır.

 

Web siteleri profesyonel ve özgün görünmelidir. Ziyaretçilerin müşteriye dönüşme oranını arttırmak için güvenilir ve farklı olmak bir zorunluluktur. Birbirinin kopyası gibi gözüken, amatörce oluşturulmuş ve hatalarla dolu web siteleri hiçbir alıcı tarafından tercih edilmemektedir. Hatta bu web siteleri müşteri kitlesi nezdinde güvenilir olarak değerlendirilmediği için siteyi ziyaret eden kullanıcılar ikinci kez siteye girmeyi tercih bile etmemektedir. Güvenilir olmak için profesyonel bir web sitesi görünümüne sahip olmak gereklidir.

 

Web tasarım çalışması, firmanın talepleri ve hizmetlerinin web tasarım uzmanlarının bilgileriyle ortak bir noktada birleştirilmesi ile meydana gelir. Web tasarım yalnızca tasarım bilgisi değil, aynı zamanda derin bir yazılım bilgisi, araştırma becerisi ve bir yönden pazarlama becerilerinin de var olmasını gerektiren bir çalışmadır. Uzman kişiler tarafından yapılmadığında başarı elde edilmesi mümkün değildir.

 

Web Tasarım Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Başarılı bir web sitesinin oluşması için web sitesinin profesyonel bir web tasarıma sahip olması gerekir. Web tasarımlar üzerinde çalışma yapılırken teknik kısımlara geçmeden önce bir ön araştırma yapılır. Firmanın kurumsal kimliği, ticari faaliyeti, ürünleri yada hizmetleri, potansiyel müşteri kitlesinin tüketim alışkanlıklarının araştırılması gibi ön bilgiler yapılacak olan çalışmanın sınırlarını belirlemektedir.  Bu araştırmalar web tasarımın en önemli aşamalarından biridir. Sitelerin özgün ve firmaların faaliyetlerine uygun olarak tasarlanması için bu çalışmaların kapsamlı yapılması gerekmektedir. Bunun yanında firmanın talepleri de yapılacak web tasarım çalışması için önemlidir.

 

 Ön araştırmalar yapıldıktan sonra teknik anlamda çalışmalara başlanmaktadır. Tüm bu çalışmalar belirli bir plan ve düzen dâhilinde yapılmalıdır.

Yapılan bazı araştırmalar, kullanıcıların web sitelerini ziyaret ederken hangi cihazları kullanmayı daha çok tercih ettiğini gösteren bir takım istatistikleri içermektedir. Bu araştırmalar sonucunda Türkiye’de kullanıcıların çoğunlukla mobil cihazlar aracılığıyla internet sitelerini ziyaret ettiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle DH Yazılım şirketi, kullanıcı deneyim kalitesini arttırmak amacıyla web tasarımları gerçekleştirirken mobil kullanıcıların web sitesine kolay ulaşabilmesi ve kolay kullanabiliyor olmasına öncelik vermektedir.

 

Ziyaretçilerin çoğunluğu mobil cihazlardan siteleri ziyaret ediyorsa o halde mobil cihazlarda sitenin iyi bir kullanıcı deneyimi sağlaması oldukça önemlidir. Bu nedenle DH Yazılım, öncelik mobil cihazlardır diyerek web tasarımlarını mobil cihazlardan ulaşılabilir olarak tasarlamaya özen göstermektedir.

 

Kullanıcı Deneyiminin İyileştirilmesi

Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi ziyaret oranlarının satışa dönüşmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle ürün veya hizmetlerin hitap ettiği kullanıcı kitlesinin alışveriş alışkanlıklarını, beklentilerini ve neler aradıklarını bilmek bu potansiyel kitlenin müşteriye dönüştürülmesini sağlar. Profesyonel web tasarım uzmanları odak müşteri kitlesinin hareketlerini iyi analiz edebiliyor olmalı ve tasarım çalışmalarında bu etkenleri göz önünde bulundurmalıdır. Ziyaretçi kitlesinin kullandığı cihazdan web sitesini kolay bir şekilde kullanamadığı durumlarda web tasarımın ne kadar titizlikle yapıldığının bir önemi kalmamaktadır.

 

 Oluşturulan web sitelerinin kullanıcılar tarafından kolaylıkla bulunabilmesi için arama motorunda üst sıralarda yer almak gerekir. Arama motorları içerisinde ülkemizde en çok tercih edilen arama motoru Google’dır. Hatta öyle ki internet kelimesi söylendiğine çok sayıda kişinin gözünde Google görüntüsü canlanmaktadır. Bu nedenle arama motorunda üst sıralarda yer alma konusunda çalışmalar yapılırken Google baz alınmaktadır.

 

Üst sıralarda yer almak için kodlamalardan, web sitesinin içeriğine kadar birçok çalışmanın Google’ın sıralama algoritmasının çalışma sistemine göre yapılması gerekir. Sıradan bir kişinin web sitesini üst sıralara çıkartması gerçekten çok zordur. Ancak Google arama motorunun çalışma algoritmasını bilen ve hedef müşteri kitlesinin benzer ürün ya da hizmetlere ulaşırken nasıl bir arama ile hizmetleri bulduğunu analiz edebilecek yetkinliğe sahip uzmanlar için Google aramalarında web sitenin üst sıralarda yer alması kolay ulaşılabilir bir hedeftir.

 

Web tasarım uzmanları sitelerin tasarımında ve kodlamalarında bu verilere uygun olarak kodlama çalışmaları yapmaktadır. Web sitesinin Google aramalarında öncelikli olarak görünmesi hem ziyaretçi sayısını arttıracak hem de ilk sıralarda yer alması sayesinde, ziyaretçilere güvenli ve sık tercih edilen bir site imajı yaratacağı için ziyaretlerin satışa dönme oranı artacaktır.

 

Neden DH Yazılım?

DH Yazılım, web tasarım hizmeti verdiği firmaların web sitelerini tasarlarken web sitenin firmaya özgü olmasına önem veren bir şirkettir. Web siteleri, firmaların bir yansıması olarak değerlendirilebilir ve bu noktada web siteleri oluşturulurken uzmanlar tarafından hazır kodlamalar kullanılmadan firmaya ve ihtiyaçlarına yönelik kodlamalar yapılması çok önemlidir.  Web sitelerinin özgün olması, firmanın kurumsal kimliğine özgü nüanslara sahip olması, profesyonel bir çalışmanın eseridir.

 

Web sitelerinin iyi yönetilebiliyor olması, potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi için gereklidir. Profesyonel bir yazılım bilgisiyle kullanışlı bir yönetim paneli oluşturulabilir. Yönetim panelinin de ziyaretçilere gösterilen arayüz kadar özenli bir şekilde tasarlanması gerekir. Web tasarımın profesyonel olması detaylara verilen önemle doğru orantılıdır. Detaylar, kaliteli bir tasarımın en temel besin kaynağıdır.

Şirketiniz ya da Kendiniz için En İyi Çözümü ve Hizmetleri Bulun.