close
1
2
3
Temel Bilgiler
Ad Soyad
Telefon
E-Posta
Firma Adı
Almak İstediğiniz Hizmetler
Proje Bilgileri
Proje Bilgileri
Hangi Dilleri Olacak
Alan Adı
Web Tasarım Yaparken Başarılı Olmak İçin 6 Yol
Anasayfa Blog

Web Tasarım Yaparken Başarılı Olmak İçin 6 Yol

Web Tasarım

Web Tasarım Yaparken Başarılı Olmak İçin 6 Yol

14 Aralık 2023 Sedat DOĞAN Görüntülenme: 1552
Web Tasarım Yaparken Başarılı Olmak İçin 6 Yol

Web tasarımı yaparken başarılı olmak için yapılması gereken tasarım tavsiyeleri arasında birçok ayrıntı bulunmaktadır. Bunlar, hedef kitleye uygun içerik hazırlamak, SEO uyumlu web sitesi, görseller ve uygun font gibi ayrıntılardır. Web tasarımında başarılı olmanın 7 yolu ise aşağıda açıklanmıştır.

 

1.    Hedef Kitleye Uygun İçerik Üretmek

Bir web sitesi hedef kitlesine uygun olmalıdır. Kullanıcıların aradığı ihtiyaçlarınıkarşılamalıdır. Web sitesinde kaliteli ve profesyonel faaliyetler önemle vurgulanmalıdır. Bunun yanında da ziyaretçilerin belirli bir fikirle, web sitelerini ziyaret ettiği unutulmamalıdır. Genellikle ziyaretçiler bir bilgi edinmek, satın almak veya iletişime geçmek için web sitelerini ziyaret ederler. Web sitesinin amacına uygun şekilde hedef kitleye kolay eriştiğinden emin olmak gerekmektedir.

Web tasarımı yaparken başarılı olmak için sitenin giriş kısmında sitenin hedefleri ve amaçları doğru şekilde vurgulanmalıdır. Ziyaretçiler, sitesinin ana sayfasından, firma veya kişinin kimliğini, tekliflerini ve amaçlarını doğru şekilde kolayca anlamalıdır. Bunun için web sitesi sahipleri şu 3 soruyu sormalıdır:

 

Web sitesini ziyaret edenler;

 • Nasıl bir site olduğunu anlıyor mu?
 • Sitede ne sunulduğunu anlıyor mu?
 • Ürünlerin ya da hizmetlerin katma değerini görüyor mu?

 

Bu soruların cevapları olumluysa, web sitesi tasarımı hedef kitleye uygun şekilde içeriklere sahiptir denebilir.

Web sitesi tasarlamanın temel amacı, hem web sitesi sahibine hem de ziyaretçilere karşılıklı fayda sağlayacak bir sanal platform oluşturmaktır. Web tasarımı yaparken başarılı olmak için karşılıklı fayda sağlayan bir çalışma olması gerekir. Örneğin; ürününü tanıtmak isteyen bir firma olsun. Bu ürünü tanıyan, beğenen ve satın almak isteyen ziyaretçiler olmalıdır. Böylece iki taraf hedefine ulaşacaktır.

Web siteleri çok çeşitli amaçlar doğrultusunda tasarlanmaktadır. Başlıca web siteleri şunlardır:

 

 • E-ticaret ve online satış web siteleri
 • Sosyal medya web siteleri
 • Kurumsal tanıtım web siteleri
 • Haber siteleri
 • Ticari ürünlerin tanıtımını ve satışını yapan web siteleri
 • Kişisel blok web siteleri

 

Bu web sitelerini kullanıcılar ziyaret ettiklerinde kolayca kullanmalıdırlar. Ve istedikleri faydayı sağlayarak siteden ayrılmalıdırlar. Web siteleri kullanıcıları yormadan en kolay şekilde yol gösterici olmalıdır. O yüzden en doğru ve dikkat çekici içeriklerle, kullanıcılarına hizmet vermelidir.

 

2.    Özgün ve Orijinal Görsellik Kullanmak

Web tasarımı yaparken başarılı olmak için görsel açıdan dikkat çekici ve profesyonel olmak gerekir. Çünkü bir web sitesi ürünleri veya hizmetleri yansıtacaktır. Ayrıca dikkat çekici bir web sitesi, ziyaretçilerini sitede tutar. Bir web sitesinde özgün ve orijinal görseller kullanmak için yapılması gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

Renk Kullanımı: Web sitesi için uygun bir renk şeması kullanılmalıdır. Sitenin amaçlarına ve verdiği hizmete uygun iyi renkler seçilmelidir. Web sitesi, ton yaratan 2 veya 3 ana renk içerebilir. Renk kullanımında aşırıya kaçmamak çok önemlidir.

Kolay Okunan Metinler: En kolay okunan metinler beyaz arka plan üzerinde siyah renkli metinlerdir. Ayrıca kontrast uygun bir aralıktaysa, diğer renklerde tercih edilebilir. Profesyonel web sitesi için okunması kolay fontlar kullanılmalıdır. Hedef kitlesine uygun olmak üzere font boyutunu 10 ile 12 punto arasında tutmak gerekir.

Anlamlı Grafikler: Web sitesine görsel çeşitlilik kazandırdığı ve sayfayı canlandırdığı için grafikler kullanılabilir. Fakat grafikleri fazla kullanmamak gereklidir. Ayrıca metinlerin anlamını kuvvetlendirmelerine dikkat etmek gerekir.

Dikkat Çekici Fotoğraflar: Web sitesinde görsel çekiciliği artırmanın en kolay yolu fotoğraflar kullanmaktır.Web tasarımı yaparken başarılı olmak için sitede kullanılacak fotoğrafların çok kaliteli olması gerekmektedir. Ayrıca bu fotoğrafların adları mutlaka altlarına yazılmalıdır. Kullanılacak fotoğrafların içeriği, metinlerin konusuna uygun olmalıdır.

Basitlik: Web sitesini sade ve basit tutmak iyi olacaktır. Sitede yeterli beyaz boşluklar olmalıdır. Çünkü düzenli bir web tasarımı ziyaretçilerin hedefe odaklanmasını sağlayacaktır. Web sitelerinde karmaşık tasarımlara yer vermemek gerekmektedir.

 

Multimedya Kullanmak

Web sitesinde dikkat çekici animasyonlar ve videolar kullanmak gerekir. Zaten videoların ziyaretçiler üzerinde olumlu bir etkisi olmaktadır. Yapılması gereken videoların ve animasyonların uygun şekilde kullanılmasıdır. Bunun için şunlara dikkat edilmelidir:

 

 • Web tasarımı yaparken başarılı olmak için multimedya kullanılmalıdır.Böylece web sitesini ziyaret edenler, aydınlanır ve keyifli vakit geçirir. Hızlı bir video veya animasyonlu bir banner ziyaretçileri sitede daha uzun tutacaktır. Multimedya içeriğinin, ziyaretçileri, asıl hedeften uzaklaştırmaması gerekir.
 • Web sitesinde uzun kalamayacak ziyaretçiler için, indirilebilirPDF, sunumlar ve formlar bulundurulmalıdır.
 • Multimedya içeriklerinin altında adları ve içerikleriyle ilgili açıklama bulunmalıdır.

 

3.    Kullanılabilirlik

Profesyonel web sitesi ölçülerinden biri kullanılabilirlik derecesidir. Web sitesinin anlaşılması, gezinmesi, okunması kolay olmalıdır. Bir web sitesi için kullanılabilirlik ögeleri şunlardır:

Sayfaların Hızlı Yüklenmesi: Bir web sitesi 20 saniye veya daha kısa sürede yüklenmelidir. Ziyaretçiler hemen web sitesinin içine girebilmelidir. Yüklenme süresi uzarsa,potansiyel kullanıcılar, sitenin açılmasını beklemeden, siteyikapatacaklardır. Bu da ciddi ziyaretçi kaybı anlamına gelmektedir.

Ana Sayfadan Bağlantılar Oluşturmak: Web tasarımı yaparken başarılı olmak için, ana sayfadan bağlantılar oluşturmak gereklidir. Böylece bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ana sayfadan bağlantılar oluşturulmuş olunur. Zaten arama motorları da bu özellikteki sitelere puan vermektedir.

Basitlik: Web sitesi basit ve sade olursa ziyaretçiler sitede daha fazla zaman kalırlar. Çünkü kaliteli bir içerik, iyi bir organizasyon ve çekici bir tasarıma kolaylıkla ulaşmış oluyorlar.

Dengeli Bir Düzen: Web sitesinin kullanılabilirlik açısından düzenli olması son derece önemlidir. Dengeli bir düzen ile web sitesinde bazı ögeler tekrarlanabilir.

Menü Ögelerini Kullanma: Web tasarımı yaparken başarılı olmak için,sitesinin menü ögelerini en üste konumlandırmak gerekir. Veya her iki taraftaki sidebar’ların üzerine yerleştirilebilir. Menü ögeleri, 10 veya daha az olmalıdır. Ziyaretçilerin aradıkları bilgiye kolayca ulaşmaları sağlanmalıdır.

BağlantıMetni: Uzun bir bağlantı metni kullanıcıların bir web sitesinde yollarını kolayca bulmalarını sağlamaktadır. Arama motorları da açıklayıcı ve uzun bağlantı metne sahip web sitelerini tercih etmektedir. Bir web sitesinde geri bağlantılar ziyaretçilere yön duygusunu vermektedir. Ayrıca bir web sitesinde site haritasının olması iyi bir tercihtir. Web sitesinde breadcrumbs kullanılmalıdır.

Tarayıcı Uyumluluğu: Her tarayıcının kendine göre kuralları vardır. Web sitesi tasarımı nasıl yapılır? sorusuna verilecek cevaplardan biri de popüler tarayıcılara uyumlu tasarlanmalıdır. Web sitesini, İnternet Explorer’ın en son sürümlerinde,birçok tarayıcıda test etmek gereklidir.

Ekran Çözünürlüğü: Bir bilgisayar monitörü için ekran çözünürlüğü artmaya devam etmektedir. Günümüzde web sitelerini ziyaret edenler, 1024x768 piksel çözünürlük kullanmaktadır.O yüzden web sitesinin bu ayarda nasıl gözüktüğünden emin olmak gerekmektedir. Ayrıca diğer çözünürlükler için de web sitesini test etmek iyi olacaktır.

 

4.    Responsive Tasarım(Duyarlı Web Tasarımı) Kullanmak

Akıllı telefonlar ve tablet teknolojisinin kullanımı yaygın hale gelmiştir. Bu yüzden,insanlar web sayfalarını görüntülemek için küçük ekran kullanmayı tercih etmektedir. Küçük ekranlarla bakılan web sitelerini daha iyi gezmek için, responsive tasarım kullanmak gerekmektedir. Bu yüzden, web tasarımı yaparken başarılı olmak için responsive tasarım kullanılmalıdır. Web tasarımında responsive tasarım yoksa mobil cihazlardan giriş yapan ziyaretçiler siteyi görüntülemekte zorlanacaklardır. Yani web sitesi mobil uyumlu olmayacaktır. Site menüsüne ulaşmakta zorluk çekilecektir. Web sitesinde okunmak istenen içerik zorla okunacaktır.

Web sitelerinin responsive tasarıma sahip olmalarının avantajları şunlardır:

 

 • Web sitesi responsive tasarımlıysa potansiyel müşteriler tarafından daha çok ziyaret edilmektedir.
 • Web siteleri responsive tasarım ile anlaşılır ve sade kullanımlı olmaktadır.
 • Web siteleri duyarlı web tasarımı ile tek URL kullanımı ile ziyaretçilerin tüm cihazlarına uygun ulaşabilirlik sağlamaktadır. Yani web sitesi tasarlanırken, mobil cihazlara uygun veya büyük ekranlara uygun iki ayrı içerik eklenmesine gerek kalmamaktadır. Sorunsuz şekilde tek URL ile kullanıcılar siteye erişim sağlamaktadır.

 

Web sitesi tasarımı nasıl yapılır? sorusunun cevaplarından biri de responsive tasarımın kullanılmasıdır. Responsive tasarım, mobil cihaz kullananlara, web sitesini büyütme gereksinimi duymadan incelemelerine olanak sağlamaktadır.

Günümüzde insanlar internet girişlerini mobil cihazlarla yapmayı daha çok tercih etmektedir. Web sitelerinin mobil cihazlar vasıtasıyla ziyaret edilmesinin, hız kazanarak artacağı kaçınılmazdır. Bu durum web siteleri için responsive tasarımın yani duyarlı web tasarımının zorunluluk haline geleceğini göstermektedir.

 

5.    SEO Uyumlu Web Sitesi Kullanmak

Web sitesi sahibi olan her kişi veya firma, arama motorları sonucunda üst sıralarda yer almak istemektedir. Web tasarımı yaparken başarılı olmak için sitenin SEO uyumlu olması gerekmektedir.

Bir site SEO uyumlu yapılacaksa, site içinde yapılacak iyileştirmeler için uygulanan teknik arama motoru optimizasyonudur. Bu teknikten sonra, web sitesine ulaşan arama motorları botları siteyi indeksleyecektir. İndekslenerek kayıt altına alınan web sitesi, kategorisine göre yerini alacaktır.

Ayrıca web sitesinin güncel kod yapısıyla güncellenmesi önemlidir. Web sitesinin arama motorları botları ile uyumlu olması gerekir. Web sitesi içeriklerinde doğru anahtar kelimeler ve kaliteli etiketler kullanılmalıdır. Böylece arama motoru botları web sitesine olumlu puanlar vereceklerdir.

SEO uyumlu web sitesinin avantajları şunlardır:

 

 • Web sitesi SEO uyumluysa, insanlar tarafından bilinmek ve takip edilmek kolaylaşır. Web tasarımı yaparken başarılı olmakiçin, SEO kullanarak hedef kitleye ulaşmaya çalışılmalıdır.
 • Web sitesinin gün geçtikçe maddi değeri artar.
 • Web sitesi kullanıcıları tarafından anlaşılır ve kolay kullanılır.
 • Arama motorları sonuçlarında ilk sayfalarda çıkacaktır. O yüzden ziyaretçiler tarafından güvenilir bulunacaktır.
 • Arama motorlarındaki sıralaması kalıcı olmaktadır.
 • Potansiyel müşterisi arttıkça satış hacmi de artacaktır.
 • Hedef kitlesine göre strateji belirlemiş bir web sitesidir.
 • Web sitesinin kaliteli içerikleri hızlıca indekslenir. Web tasarımı yaparken başarılı olmak için arama sonuçlarında üst sıralarda görülmek gerekmektedir. Bunun için hızlı indeksler üst sıralamada görülmeye yardımcı olacaktır.
 • E-ticaret sitesi SEO uyumluysa, gelirlerde doğrudan artış ortaya çıkar.

 

6.    İşlevsellik

Web sitesinin her parçası doğru ve hızlı şekilde çalışmalıdır. Kötü ve eksik şekilde hazırlanmış bir yer, kullanıcıları hayal kırıklığına uğratır. Web tasarımında iletişim formları, köprüler, aramalar, etkinlik kaydı en güzel şekilde çalışmalıdır.

Web sitesinde site sahibi veya firma ile ilgili iletişim bilgilerinin olması gerekir. Ayrıca web sitesinde ziyaretçiler için yorum bölümü bulundurmak çok iyi olacaktır.

Web tasarımı yaparken başarılı olmak için paylaşılacak bilgilerin ve rakamların doğru olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca site doğru bir dilbilgisi, yazım kurallarına uygun içerikler barındırmalıdır.

Şirketiniz ya da Kendiniz için En İyi Çözümü ve Hizmetleri Bulun.